Ajdova kaša se velikokrat znajde na mojem jedilniku, včasih surova ( namočena in kaljena) včasih pa tudi kuhana. Sploh takrat, ko mi sveža hrana gleda že ven iz ušes:) Ja, tudi meni se to dogaja in takrat skušam ubrati najboljšo alternativo. Ajda je zakon, povrhu vsega jo gojimo na slovenskem in bi morala biti ena izmed glavnih sestavin vsake slovenske kuhinje. V primerjavi z ostalimi žiti vsebuje več balastnih snovi (vlaknin), ki varujejo prebavila pred rakom in drugimi boleznimi. Ima najbolj harmonično sestavo beljakovin v primerjavi z mesom, mlekom ali sojo, in je pomembna v prehrani ljudi, ki ne jedo mesa. Ajda ne vsebuje glutena seveda le ob zagotavljanju čistosti in kontrolirani ekološki pridelavi. Bogata je s cinkom, bakrom, magnezijem, selenom,.. Jaz kupujem zelena, neobdelana ajdova zrna, ki, če jih namočimo tudi kalijo ( v nasprotju z rjavo ajdovo kašo, ki je že toplotno obdelana, kar posledično pomeni da vsebuje manj hranil). Ta recept, ki ga danes objavljam je enostaven, predvsem za tiste dni, ko smo zelo zaposleni, pa si vseeno želimo pripraviti zdrav in polnovreden obrok z bogatim okusom. Kombinacije okusov so preverjene; kuhana ajda+gobe šitake+česen+peteršilj, nimaš kaj faliti:)
Sestavine:
- 1 skodelica ( ta velika za čaj) zelenih ajdovih zrn
- 150 gramov gob šitake ( odstranjena stebla)
- 1 nasekljana šalotka ali rdeča čebula
- 1 rdeča paprika nasekljana na kocke
- 1 šop nasekljanega, svežega peteršilja
- 1 manjši šopek bazilike
- 2 stroka česna
- olivno olje
- himalajska sol in poper
- 1 čajna žlička balzamičnega kisa
- 1 čajna žlička omake tamari
Priprava: Ajdovo kašo skuhajte v vreli vodi ali še bolje na pari. Nato pa v ponvi na olivnem olju popražite nasekljano šalotko ter strok strtega česna in pustite da porumeni. Dodajte šitake in pražite približno pet minut, da se nekoliko zmehčajo in nato dodajte še ščepec himalajske soli. Potem dodajte nasekljano papriko in nasekljano baziliko ter peteršilj, in pražite nadaljnjih pet minut z občasnim mešanjem. Po potrebi dodajte sol in poper, ter strok strtega (nasekljanega) česna. Čisto na koncu pa dodajte še čajno žličko balzamičnega kisa in tamari omake, še enkrat premešajte in nato lahko postrežete.
To poletje sem si kar nekajkrat privoščila Malinov in Breskvin parfait, presni in veganski, takšnega pripravljamo tudi na mojih delavnicah, se splača izkoristiti še zadnje runde breskev in malin, res odlična kombinacija!
Sestavine za parfait:
- 6 sočnih breskev ( olupljene in narezane na manjše koščke)
- 2 skodelici malin
- Akacijev med
Priprava: Najprej olupite in odstranite koščico breskvam, nato jih narežite na podolgovate rezine. Breskve marinirajte s tremi jušnimi žlicami akacijevega medu in pustite vsaj eno uro, da se okusi prepojijo. Prav tako eno skodelico malin pretlačite z vilico in marinirajte z dvema jušnima žlicama medu, eno skodelico malin pa prihranite za dekoracijo.
Sestavine za vanilijevo kremo;
- 1 skodelica kokosovega mleka ( dr.Martins – mleko za kuhanje)
- 1/3 skodelice indijskih oreščkov
- ¼ skodelice sladila xylitol ( brezovo sladilo)
- Ščepec vanilije v prahu
- 1 čajna žlička irish moss gela ( opcija, ni pa nujno)
- 1/2 čajne žličke sončničnega lecitina ( ali sojinega)
- 1/3 skodelice utekočinjenega kokosovega olja
Priprava: vse sestavine zblendate v močnem blenderju, do gladke konsistence.
Sestavljanje: pripravite steklene kozarce v katerih boste postregli parfait. Na dno kozarca najprej vlijte pretlačene maline in nekaj svežih malin, nato počasi vlijte prvo plast vanilijeve kreme. Kozarec položite v zmrzovalnik za pol ure, da se krema nekoliko strdi, nato pa nadaljujte in položite breskve ter vlijte drugo plast vanilijeve kreme. Kozarec ponovno položite za pol ure v zmrzovalnik, da se krema nekoliko strdi, nato na vrh dodajte še zadnjo plast pretlačenih in svežih malin. Pustite, da se parfait strdi v hladilniku ( približno 3 ure). mmm:)
Recept in fotografija: www.barbarella.si